Reçine; suya, aside ve alkaliye direnci çok iyi olan, termosetler grubundan yapıştırıcıdır. Sıvı halden katı hale geçip, kürleşerek mükemmel sertliğe ulaşır ve şeffaf cam görüntüsünü alır. Renklendirici pigmentleri ile şeffaf veya opak olarak renklendirilebilir. Su geçirmez, aşınmaya dayanıklı, kir tutmaz, antibakteriyel, tozumaz ve uzun ömürlüdür. Solventsiz reçinenin kürleşmeden sonra insan sağlığına bilinen bir zararı yoktur.

Yalıtım, kaplama, laminasyon, denizcilik, tekne yapımı, uzay, havacılık ve inşaat sektörünün macunlama, dolgu, yüzey düzenleme ve zemin kaplama gibi farklı alanlarında kullanılmaktadır.

Reçine Sanatı, reçineyi ana malzeme olarak kullanarak yaptığımız sanatın adıdır. Yurt dışında bu sanat Resin Art ,sanatçı ise Resin Artist diye ifade ediliyor..
Reçine ile çok fazla çalışma tekniği bir araya gelebilir. Kalıba döküm yapılabilir, bir malzeme üzerine döküm yaparak çalışılabilir, başka materyallerle bir araya gelebilir. Renklendirilebilir. Bu renklendirme kendi pigmentleriyle olduğu kadar doğru oranlarda akrilik ile de olabilir. Sadece silikon ya da plastik malzemeye tutunmaz, onun haricindeki her türlü malzemede yapışma özelliği vardır. Bu sebeple çalışma alanı çok geniş ve keyiflidir.

Reçine ile çalışırken dikkat edilmesi gereken bir konu vardır ki o da reçine ve sertleştiricinin bir araya geldiğindeki ve kürleşirken oluşturduğu gazı solumamaktır. Bu nedenle çok iyi havalandırılan ortamda ve maske ile çalışmak sağlık açısından önemlidir.

Reçine ile üretilen ürünler ve eserler direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalı, her ne kadar mukavemeti yüksek bir malzeme olsa da aşındırıcı eylemlerden kaçınılmalıdır. Özellikle tablolar çok hafif bir şekilde, yumuşak toz bırakmayan nemli bez ile silinmelidir.